Końcem ubiegłego tygodnia na skrzyżowaniu DK1 z ulicami Główną i Brzozową w Goczałkowicach-Zdroju Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zarządca drogi, wprowadziła nowy program pracy sygnalizacji świetlnej.
O planach wprowadzenia nowego programu pracy sygnalizacji GDDKiA Oddział w Katowicach nie informowała wcześniej Urzędu Gminy Goczałkowice-Zdrój.
W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców, 2 grudnia zwróciliśmy się do przedstawicieli zarządcy drogi z prośbą o wyjaśnienie, na czym polega nowy program pracy sygnalizacji, czy jest to zmiana na stałe czy tymczasowa oraz jaki był powód zmiany systemu pracy sygnalizacji?
Poniżej przedstawiamy stanowisko, które otrzymaliśmy od Marka Prusaka z katowickiego oddziału GDDKiA:
"1 grudnia, wdrożono nowy program pracy sygnalizacji na skrzyżowaniu DK1 z ulicami Główną i Brzozową w Goczałkowicach-Zdroju. We wcześniejszej organizacji ruchu wloty boczne tj. od ul. Głównej i Brzozowej realizowane były w jednej fazie, umożliwiając ruch tych relacji równolegle. Taka organizacja cechowała się większą przepustowością kosztem bezpieczeństwa. Umożliwiała bowiem niebezpieczne zachowania kierowców na płycie skrzyżowania, zwłaszcza w zakresie udzielania pierwszeństwa przy realizowaniu relacji prawo i lewoskrętnych. Otrzymywaliśmy interwencje użytkowników drogi, zwracające uwagę na te niebezpieczne zachowania. Odpowiedzią na nie jest wdrożenie nowego programu pracy sygnalizacji, który podnosi poziomo bezpieczeństwa poprzez rozdzielenie wspólnej relacji wlotów bocznych i realizowanie ich jako wydzielonych. Niestety z uwagi na duże obciążenie ruchem skrzyżowania, zarówno na arterii głównej, jak i na relacjach bocznych, skutkujące wyczerpaniem przepustowości tego skrzyżowania, zabieg rozdzielenia tych relacji i utworzenia dodatkowej fazy skutkuje ograniczeniami, w szczególności na relacjach poprzecznych. Obserwujemy konsekwencje zmian i ich korzyści w postaci oczekiwanego podniesienia bezpieczeństwa.
Z naszych obserwacji wynika, że znaczny wpływ na płynność ruchu na tym skrzyżowaniu mają też dotychczasowe przyzwyczajenia kierowców, które spowalniają przepływy z wlotów bocznych. W przypadku utrzymania się sytuacji na poziomie nieakceptowalnym dla użytkowników, jak i samego funkcjonowania sygnalizacji, rozważane będą możliwości skorygowania programu przy zachowaniu obecnego układu faz, gwarantującego wyższy poziom bezpieczeństwa".
Bezpieczeństwo użytkowników drogi jest wartością nadrzędną. Jednak ważne są również płynność i ograniczenia będące następstwem braku płynności na drodze. Urząd Gminy Goczałkowice-Zdrój będzie monitował na bieżąco efekty wprowadzonego programu sygnalizacji świetlnej.