Zarówno te tradycyjne, jak i innowacyjnie zdobione jajka można podziwiać w siedzibie GOK-u na wystawie, która podsumowała Wielkanocny Konkurs Plastyczny na najpiękniejszą pisankę. To łącznie 162 ręcznie wykonane prace. Wręczenie nagród dla wyłonionych laureatów odbyło się we wtorek, 4 kwietnia.
Zwyczaj zdobienia jajek sięga starożytności. Najstarsze liczą sobie ponad 5000 lat i pochodzą z Asyrii, Egiptu i Persji. Pierwsi chrześcijanie dekorowali je głównie na czerwono. Kolor ten miał symbolizować mękę i zmartwychwstanie Chrystusa oraz wiarę w nadejście życia wiecznego.
W kulturze ludowej, na przestrzeni wieków pojawiały się różnorodne techniki i metody ich ozdabiania, wykorzystujące do barwienia naturalne produkty (korę, liście cebuli, drzew) sitowie, wosk itp. Tak powstawały piękne pisanki, kraszanki, którymi obdarowywano się wzajemnie. Współcześnie, oprócz dawnych, tradycyjnych metod, pojawiają się nowoczesne sposoby umożliwiające tworzenie unikatowych ozdób związanych z obchodzeniem świąt Wielkiej Nocy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, zwłaszcza Dyrekcji i podopiecznym Publicznego Przedszkola nr 2 w Goczałkowicach-Zdroju, które otrzymało nagrodę specjalną za ogromny odzew i zaangażowanie w konkurs.
źródło: Gminny Ośrodek Kultury