Wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój informuje, że całodobowym i kompleksowym zapewnieniem opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywaniem, zajmuje się, na podstawie zawartego porozumienia i umowy z Miastem Bielsko-Biała, Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej przy ul. Reksia 48, 43-305 Bielsko-Biała.
W związku z powyższym informujemy, że bezdomne zwierzę można zgłaszać w tutejszym Urzędzie w pokoju nr 213 lub pod nr telefonu: 32 736 24 54 lub 53. Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej przyjeżdża po zwierzęta zgłaszane przez: Policję, Powiatowe Centrum Zarzadzania Kryzysowego lub pracownika Urzędu Gminy.
Fakt biegania psów, szczególnie tych zagrażających bezpieczeństwu ludzi (nawet jeśli nie są to zwierzęta bezdomne i znamy ich właścicieli), można zgłaszać:
- dzielnicowym: mł. asp. Katarzyna Gawlas, tel. służb. 727 032 493 oraz sierż. szt. Adrian Psiuk tel. służb. 727 032 494
- dzielnicowym w Punkcie przyjęć dzielnicowych (ul. Uzdrowiskowa 61 - "Górnik", czynny w ostatni piątek miesiąca w godz. 8.00-10.00)
- w Komendzie Powiatowej Policji w Pszczynie pod nr 32 449 32 63
W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców i radnych zwracamy się z prośbą o zwrócenie większej uwagi na swoje czworonogi. Dotyczy to głównie zagrożenia, jakie mogą one stwarzać dla ludzi, a w szczególności dla naszych dzieci. Bardzo często rodzice zmuszeni są odprowadzać swoje pociechy pod budynek szkoły, ponieważ po drodze biegają psy i dzieci się ich boją.
Za szkody wyrządzone przez psa odpowiada jego właściciel, a w przypadku, kiedy pies w wyniku pogryzienia spowoduje obrażenia innej osoby, jego właściciel może odpowiadać jak za przestępstwo (art. 156 lub 157 kodeksu cywilnego).
Właściciel czworonoga winien mu zapewnić odpowiednie warunki: pomieszczenie chroniące przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody; i pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Zwierząt nie można trzymać na uwięzi dłużej niż 12 godzin w sposób powodujący cierpienie, a uwięź nie może być krótsza niż 3 metry; zabronione jest również przycinanie uszu i ogona. Właściciel, który nie zachowuje w/w środków ostrożności może podlegać karze z art. 77 kodeksu wykroczeń.
Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców bardzo prosimy wszystkich właścicieli psów o zapewnienie swoim czworonogom właściwych warunków na posesji, tak by uniemożliwić im ucieczkę z posesji, a tym samym sposobność wyrządzenia szkód i krzywdy ludziom oraz innym zwierzętom.