Seniorzy z Goczałkowic-Zdroju korzystają ze specjalnych opasek bezpieczeństwa. Dzięki nim w nagłych sytuacjach szybko można wezwać pomoc.
W ramach programu „Korpus wsparcia seniorów” Ośrodek Pomocy Społecznej w Goczałkowicach-Zdroju kupił 20 opasek bezpieczeństwa. Zostały one użyczone osobom powyżej 65. roku życia, które mieszkają samotnie lub z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Opaska zapewnia „opiekę na odległość”. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z dyspozytorem (ratownikiem medycznym, opiekunem medycznym, pielęgniarką), który podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej lub wezwać służby ratunkowe.
- Opaska bezpieczeństwa posiada przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, a także funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami oraz funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe – opowiada Joanna Kotas, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Goczałkowicach-Zdroju, który realizuje rządowy program „Korpus wsparcia seniorów”.
Jak podkreśla, kilka razy zdarzyło się już, że dzięki opasce udało się szybko i sprawnie wezwać pomoc oraz uniknąć najgorszego. - Detektor upadku reaguje, kiedy osoba z założoną opaską nagle się przewróci. Nie trzeba nic zgłaszać operatorowi. Mieliśmy sytuację, kiedy pogotowie ratunkowe przyjechało na tyle szybko, że inne osoby znajdujące się w domu nawet nie zorientowały się, że ktoś potrzebował pomocy – relacjonuje J. Kotas.
Program „Korpus wsparcia seniorów” jest współfinansowany ze środków z budżetu państwa. W Goczałkowicach-Zdroju realizowany jest od 2022 roku.