Zakończył się remont Starej Pijalni w Zdroju, realizowany przez Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój. Zabytkowy obiekt z 1862 r. znów pełni funkcję pijalni, w której do dyspozycji są wody lecznicze z wykorzystaniem cennych, naturalnych minerałów.
7 września odbyło się oficjalne otwarcie obiektu. Prace modernizacyjno-konserwatorskie o wartości ok. 1 mln zł polegały m.in. na naprawie oraz wymianie elementów konstrukcji, wymianie pokrycia dachowego, konserwacji i wymianie stolarki okiennej, rekonstrukcji odeskowania, wprowadzeniu nowej posadzki.
W ramach prac odtworzono budynek do jego pierwotnej funkcji. - Patrząc w ujęciu historycznym, w środku tego obiektu był murowany basen. Jesteśmy w posiadaniu tego basenu, znajduje się w Muzeum Regionalnym Goczałkowic-Zdroju, w pawilonie Wrzos. Do tego basenu była dostarczana woda solankowa ze źródła Maria, czyli pierwszego źródła, które miało właściwości lecznicze, gdzie wykorzystywano solankę w procesie leczniczym, jako krenoterapię - mówił Jarosław Wieszołek, prezes Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój.
Teraz do Starej Pijalni wraca krenoterapia, czyli forma leczenia uzdrowiskowego polegająca na piciu wód mineralnych. W budynku dostępnych jest pięć wód leczniczych o różnych właściwościach, które są sprowadzane z uzdrowiska w Szczawnicy. Ponadto, spółka wprowadziła na rynek wodę mineralną Goczała.
Remont Starej Pijalni zdobył uznanie w konkursie Modernizacja Roku 2023. Uzdrowisko jako laureat otrzyma wyróżnienie końcem września na Zamku Królewskim w Warszawie.
Spółka stawia na rozwój działalności leczniczej. Otwarte dwa tygodnie temu tężnia wraz z inhalatorium pozwolą na rozszerzenie profilu działalności o choroby górnych i dolnych dróg oddechowych. Dzięki wprowadzeniu na rynek wód leczniczych, które są dostępne w Starej Pijalni, spółka będzie mogła rozszerzyć profil o choroby metaboliczne.
Z okazji otwarcia Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój wraz z Tadeuszem Lazarkiem, przewodniczącym Rady Gminy i radnymi wręczyła prezesowi uzdrowiska grafikę przedstawiającą Starą Pijalnię. - Gratuluję tego, że tak pięknie został odrestaurowany ten obiekt, nasza perełka. Cieszę się, że te działania, a także działania podejmowane przez gminę - remont Starego Dworca, modernizacja Parku Zdrojowego, budowa parkingów - słuszą temu, że goczałkowickie uzdrowisko rozwija się, jest coraz piękniejsze - powiedziała wójt Gabriela Placha.
Stara Pijalnia to nie tylko bogactwo wód leczniczych. W obiekcie dostępne są także produkty uzdrowiskowe (surowce lecznicze – borowina i solanka oraz kosmetyki uzdrowiskowe na bazie tych surowców), produkty, które otrzymały certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej oraz pamiątki z Kolekcji Daisy.