Gminna Biblioteka Publiczna w Goczałkowicach-Zdroju ma 75 lat! Jubileusz był okazją do pokazania, jak placówka się rozwija. Mieszkańców zaproszono na spotkanie autorskie z Arturem Barcisiem.
Goczałkowicka biblioteka założona została w 1948 r. Pierwotnie działała jako punkt biblioteczny. Jej siedziba znajdowała się początkowo w budynku Domu Zdrojowego, potem w szkole podstawowej i w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Od 2008 r. biblioteka mieści się przy ul. Uzdrowiskowej 61, w zabytkowym budynku „Górnik”. Pierwszą bibliotekarką była Helena Bernhard, następnie Jadwiga Leszowa, Helena Konwerska i Maria Wróbel. Kierownikiem biblioteki od 1987 roku, a później dyrektorem do 2014 roku była Jadwiga Król.
Księgozbiór liczył początkowo 865 pozycji. Obecnie to 16 679 książek, a także 215 audiobooków oraz 7 cyklicznie prenumerowanych tytułów czasopism. Do dyspozycji czytelników są także kody do platformy Legimi. Tylko w ubiegłym roku bibliotekę odwiedziło ponad 13 tys. osób. Zarejestrowanych zostało 880 czytelników, którzy wypożyczyli łącznie ponad 20 tys. książek. Biblioteka organizuje szereg ciekawych wydarzeń związanych z promocją czytelnictwa, angażując się w ogólnopolskie akcje (Tydzień bibliotek, Cała Polska czyta dzieciom, Narodowe Czytanie), a także spotkań autorskich, wystaw, lekcji bibliotecznych, prowadzone są zajęcia z języka angielskiego i hiszpańskiego, organizowane kiermasze charytatywne. Gminna Biblioteka Publiczna współorganizuje też wydarzenia kulturalne w gminie, bierze udział w projektach unijnych.
- Cały czas prowadzimy interakcję z czytelnikami, którzy mogą zgłaszać sugestie i prośby o nowe tytuły. To bardzo potrzebne w tak małej społeczności jak nasza. Mamy też usługę „Książka na telefon”, dzięki której jesteśmy w stanie dostarczyć książki osobom, które mają problemy z przemieszczaniem się. Staramy się, aby każdy czuł się u nas bardzo dobrze – mówiła Zofia Szołdra, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, który jest zarządcą biblioteki. Wspólnie z Anną Grzegorską, kustoszem biblioteki przedstawiła historię placówki.
10 października w spotkaniu z okazji 75-lecia udział wzięli Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój, Maria Ożarowska, sekretarz gminy, Tadeusz Lazarek, przewodniczący Rady Gminy, przedstawiciele Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju, pracownicy i przyjaciele placówki. - Biblioteka to miejsce magiczne, pozwalające poznawać wiele różnych światów. Oferuje setki ciekawych i różnorodnych książek, a z drugiej strony można tu przyjść, odprężyć się, spotkać się z innymi, porozmawiać. Obecność biblioteki w każdej społeczności lokalnej jest nie do przecenienia. Zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy kulturę słowa coraz częściej zastępuje kultura obrazu – powiedziała wójt Gabriela Placha. Z okazji jubileuszu podziękowała pracownikom za pasję i promowanie czytelnictwa wśród społeczności lokalnej. Wspólnie z Tadeuszem Lazarkiem, przewodniczącym Rady Gminy wręczyła prezent – wyjątkowy egzemplarz „Kordiana” Juliusza Słowackiego, który będzie przyszłoroczną lekturą Narodowego Czytania.
- Cieszę się, że tak pięknie opiekujecie się czytelnikami. Macie także bardzo dobry wskaźnik czytelnictwa. Oby tak dalej – powiedziała dr Magdalena Madejska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Spotkanie umilił występ Moniki Mendrok-Miki, przy akompaniamencie Pawła Miki. Można było też podziwiać wystawę zdjęć z wydarzeń oferowanych przez GBP.
Po części oficjalnej odbyło się spotkanie autorskie z Arturem Barcisiem. Znany i lubiany aktor filmowy, teatralny, telewizyjny, reżyser oraz scenarzysta w rozmowie z Weronika Grzanką opowiadał o początkach swojej kariery aktorskiej, o książce pt. „Aktor musi grać, by żyć” i specyfice pracy aktora. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców.