15 października odbędą się wybory parlamentarne oraz referendum ogólnokrajowe. Co powinniśmy wiedzieć o głosowaniu?
Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7.00-21.00. Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.
Wydawanie wyborcom kart do głosowania
W lokalu wyborczym osoba uprawniona do głosowania otrzyma trzy karty do głosowania: po jednej w wyborach do Sejmu, do Senatu oraz w referendum. Wyborca ma prawo odmówić przyjęcia którejkolwiek z kart, co oznacza odmowę udziału w danym głosowaniu. Wówczas wydający kartę/karty członek komisji odnotowuje ten fakt w spisie wyborców.
Wybory do Sejmu
W wyborach do Sejmu mieszkańcy gminy Goczałkowice-Zdrój będą głosowali na kandydatów z okręgu wyborczego nr 27, który obejmuje swoim zasięgiem powiaty bielski, cieszyński, pszczyński, żywiecki oraz miasto Bielsko-Biała. W tym okręgu do zdobycia jest 9 mandatów.
Jak głosować w wyborach do Sejmu?
Głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.
Wybory do Senatu
Wybory do Senatu przeprowadzane są w okręgach jednomandatowych. Oznacza to, że spośród wszystkich kandydatów mandat senatora zdobędzie jedna osoba z największą liczbą głosów. Mieszkańcy naszej gminy będą głosowali w okręgu wyborczym nr 78 (powiaty bielski i pszczyński oraz miasto Bielsko-Biała).
Jak głosować w wyborach do Senatu?
Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.
Referendum ogólnopolskie
Wraz z wyborami odbędzie się referendum ogólnopolskie, w którym zadane zostaną cztery pytania. Będą dotyczyć majątku państwowego, wieku emerytalnego, bariery na granicy z Białorusią oraz migracji.
Jak głosować w referendum?
Głosujący odpowiada oddzielnie na poszczególne pytania, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok odpowiedzi pozytywnej „TAK” albo w kratce z lewej strony obok odpowiedzi negatywnej „NIE”.
Referendum jest wiążące wówczas, kiedy weźmie w nim udział więcej niż 50% osób uprawnionych do głosowania.
WARTO WIEDZIEĆ:
Gdzie można oddać głos? - kliknij
Czytaj: najważniejsze informacje o wyborach parlamentarnych i referendum