W związku ze złożeniem przez PG Silesia wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego, 7 listopada w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców.
W trakcie spotkania zorganizowanego przez Gabrielę Plachę, Wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój oraz Tadeusza Lazarka, Przewodniczącego Rady Gminy Goczałkowice-Zdrój zainteresowani mieszkańcy mogli uzyskać informacje na temat postępowania sanacyjnego. Udzielał ich adwokat Jakub Banasik.
Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Pszczynie przypomnieli o funkcjonującym na terenie Goczałkowic-Zdroju punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej. Jest on dostępny przy ul. Uzdrowiskowej 61 (siedziba Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej) w środy i piątki w godz. 11.00-15.00.
Aby uzyskać nieodpłatną pomoc prawną, należy się zapisać: pod numerem telefonu 32 44 92 378, wysyłając e-maila na adres pomocprawna@powiat.pszczyna.pl lub osobiście w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie, ul. Antesa 11, 43-200 Pszczyna, pokój nr 1 (obok kaplicy szpitalnej) w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Pszczynie (pon. 7.30-17.00, wt.-czw. 7.30-15.30, pt. 7.30-14.00).
Podczas spotkania informacyjnego mieszkańcy mieli możliwość zadawania pytań. Publikujemy najważniejsze pytania oraz odpowiedzi na nie.
1. Skąd się dowiemy, kiedy postępowanie sanacyjne się zacznie?
Orzeczenie o otwarciu postępowania sanacyjnego jest obwieszczane w Krajowym Rejestrze Zadłużonych - link do strony internetowej.
2. Czy wszczynając to postępowanie sąd wyznacza ramy czasowe dla przedsiębiorstwa np. zalecając zrestrukturyzowanie w terminie 10 lat?
W toku postępowania ustalone są pewne terminy, przy czym nie wytyczają one ścisłych ram czasowych dla postępowania restrukturyzacyjnego. Zasadniczo terminy, w których następować muszą pewne zdarzenia dopiero są kształtowane w planie restrukturyzacyjnym oraz w propozycjach układowych. Jeśli układ zostanie przegłosowany i zatwierdzony, to naruszenie wykonania (niedochowanie terminu) stanowi przesłankę do umorzenia postępowania.
3. Co ze szkodami zgłoszonymi wcześniej, gdy PG Silesia zmieniała ugody określając kolejne terminy i kopalnia nie wypełniła ugody?
Szkody ujawnione i zgłoszone wcześniej, które są przedmiotem zawartych ugód co do zasady objęte są układem. Konstrukcja przepisów wskazuje, że nie są objęte układem przede wszystkim wierzytelności:
- alimentacyjne,
- renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci oraz z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę,
- roszczenia o wydanie mienia i zaniechanie naruszania praw,
- wierzytelności, za które dłużnik odpowiada w związku z nabyciem spadku po dniu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, po wejściu spadku do masy układowej lub sanacyjnej,
- wierzytelności ze stosunku pracy oraz wierzytelności zabezpieczonej na mieniu dłużnika hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską, w części znajdującej pokrycie w wartości przedmiotu zabezpieczenia.
4. Co w sytuacji, gdy nie zostanie zatwierdzony układ?
W takiej sytuacji istnieje kilka scenariuszy na które można nie mieć wpływu. Przede wszystkim możliwe jest rozpoznawanie możliwości ogłoszenia upadłości (na odpowiedni wniosek). Możliwe też jest pozostawienie stanu rzeczy, tak jakby nie doszło ani do wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego. Ewentualne ogłoszenie upadłości także nie jest czymś, co musi nastąpić.
5. Wiadomo, że PG Silesia będzie eksploatować nową ścianę, jak przedstawia się sprawa szkód, które dopiero zostaną wyrządzone – to znaczy po ewentualnym ogłoszeniu wszczęcia postępowania sanacyjnego?
Co do zasady dłużnik wobec którego ogłoszono wszczęcie postępowania sanacyjnego zobowiązany jest w jego toku do wykonywania swoich bieżących zobowiązań. Zobowiązaniem PG Silesia jest obowiązek naprawiania szkód, zatem PG Silesia winna „nowopowstałe” szkody naprawiać na bieżąco, bez zwłoki i bez redukcji. Niewykonywanie takich zobowiązań może stanowić przyczynek do umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego.
6. W jakiej kategorii umiejscowić szkodę, gdy kopalnia nie zawarła ugody, ale przyznała się do wyrządzenia szkody?
Zaistnienie szkody i przyznanie jej wyrządzenia przez PG Silesia przed ogłoszeniem rozpoczęcia postępowania sanacyjnego wywołuje obowiązek jej naprawienia. Wierzytelność o naprawienie takiej szkody objęta jest z mocy prawa układem.
7. Czy istnieją przesłanki by uznać, że kopalnia działa w złej wierze po to, żeby uniknąć spłaty zadłużeń? Bo jeżeli tak, to można zgłosić przestępstwo z art. 300 kodeksu karnego?
Przesłankami zastosowania art. 300 kk (w uproszczeniu) jest ustalenie, że doszło do tego, że dłużnik (w przypadku PG Silesia chodzi o osoby objęte dyspozycją przepisów karnych) uszczupla zaspokojenie wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku. Stąd, by móc mówić o odpowiedzialności karnej na podstawie wskazanego przepisu, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy do takiej sytuacji doszło. Złożenie wniosku o ogłoszenie postępowania sanacyjnego lub prowadzenie takiego postępowania – samo w sobie - nie wyczerpuje przesłanki zastosowania tego przepisu.
8. Jak w aspekcie restrukturyzacji można zgłaszać pogłębiające się szkody na terenie górniczym?
Odpowiedź na to pytanie zależy od zbyt wielu czynników. Co do zasady odróżnić należy zaistnienie faktu przyczyny wywołującej (lub mogącej wywołać) szkodę od samego faktu wystąpienia szkody. Każdy przypadek winien być rozpoznawany indywidualnie.
9. Jak długo może trwać postępowanie restrukturyzacyjne?
Odpowiedź jak w punkcie 2 – na obecnym etapie nie da się tego przewidzieć.
10. Czy szkody mogą zostać pominięte w postępowaniu sanacyjnym?
Mogą, choć należy zwrócić uwagę, że układ wiąże tych wierzycieli, których wierzytelności z mocy prawa objęte są układem i to nawet wówczas jeśli nie zostały umieszczone w spisie wierzytelności.
11. Ile czasu ma Sąd na rozpoznanie wniosku o rozpoczęcie sanacji?
Wniosek o otwarcie postępowania układowego rozpoznaje się w terminie dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku, chyba że istnieje konieczność wyznaczenia rozprawy. W takim przypadku wniosek rozpoznaje się w terminie sześciu tygodni. Przy czym w praktyce mogą nastąpić różne okoliczności, które powodują przedłużenie tego terminu.
12. Kiedy do PG Silesia wejdzie Spółka Restrukturyzacji Kopalń?
Według posiadanej wiedzy Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. jest odrębnym podmiotem działającym w formie spółki akcyjnej, której zadania polegają przede wszystkim na prowadzeniu likwidacji kopalń oraz zabezpieczeniu sąsiednich zakładów górniczych przed zagrożeniem wodnym, gazowym i pożarowym, zagospodarowaniem majątku oraz sprzedaży nieruchomości po likwidowanych zakładach górniczych, usuwaniu szkód górniczych i rekultywacji terenów pogórniczych, współpracy z gminami w ramach projektów rewitalizacji terenów pogórniczych i obsługi archiwum zakładowego, należności, rent wyrównawczych. W odniesieniu do PG Silesia jest to podmiot niezwiązany z tym zakładem górniczym w sposób korporacyjny. Jeśli władze spółki PG Silesia lub zarządca masy sanacyjnej uzna, że potrzebny będzie wyspecjalizowany podmiot, który będzie można zaangażować lub inaczej włączyć do procesu restrukturyzacyjnego, to nie można wykluczyć, że takie działanie zostanie podjęte.
Podtrzymać należy zalecenie, które zostało podane w końcowej fazie prezentacji, że na obecnym etapie należy:
A. Zidentyfikować swoją szkodę (zwłaszcza w wymiarze finansowym i rzeczowym)
B. Ustalić sposób logowania i poszukiwania PG Silesia w Krajowym Rejestrze Zadłużonych na stronie internetowej www.krz.ms.gov.pl
C. Obserwować wszelkie zmiany w odniesieniu do PG Silesia.
D. Wystąpić (przez portal) o dostęp do akt w KRZ jako wierzyciel.
E. Zgłosić swoją wierzytelność – determinując jej charakter.
F. Podejmować wszelkie działania niezwłocznie zakładając, że występuje 7-dniowy czas na wnoszenie środków zaskarżenia, po upływie którego nawet oczywiście niezgodna z prawem decyzja procesowa się uprawomacnia.
G. Konsultować swoją wierzytelność z wybranym przez siebie prawnikiem tak, by przemyśleć najbardziej korzystny wariant rozwiązania.