Bezdomne i bezpańskie pieski - problem, który musimy rozwiązać wspólnie.
Przysłowie mówi, że „pies jest najlepszym przyjacielem człowieka”, ale czy człowiek odwzajemnia się tym samym swojemu czworonogowi?
Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie prawo nakłada na każdego właściciela. O tym, że psa należy wyprowadzać na smyczy, że wypadałoby mieć kaganiec i przede wszystkim pilnować, żeby nikogo nie pogryzł słyszał prawie każdy.
Zgodnie z ustawą każdy właściciel psa powinien:
- zapewnić mu odpowiednie warunki,
- pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych,
- odpowiednio pilnować swojego czworonoga.
Ustawa o ochronie zwierząt oraz Kodeks wykroczeń wyraźnie określają, iż za zachowanie psa odpowiada jego właściciel. Za niewłaściwą opiekę nad swoim czworonogiem można zostać ukaranym karą grzywny do 250 zł. A jak wyliczyć szkody wyrządzone przez psa w wyniku pogryzienia? Czy puszczając swojego czworonoga bezpańsko na ulicę zdajemy sobie z tego sprawę?
Zadaniem Gminy jest zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt bezdomnymi zwierzętami są „zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały”. Bezpańskie psy to często zwierzaki porzucone, gdy właścicielowi znudziły się obowiązki lub pochodzące z hodowli. Biegające luzem i głodne zaczynają szukać pożywienia. Wszelkie podejmowane przez gminę działania muszą być zgodne z ogólnymi przepisami ustawy o ochronie zwierząt. Podstawowym sposobem rozwiązania problemu bezdomnych zwierząt jest umieszczenie ich w schronisku. Nasza Gmina nie posiada własnego schroniska, dlatego jesteśmy zmuszeni powierzyć to zadanie osobom trzecim. Przed podpisaniem umowy na każdy najbliższy rok, zwracamy się z zapytaniem do pobliskich schronisk o możliwość współpracy w tym zakresie. Z powodu braku innych ofert, już kolejny rok korzystamy z usług Schroniska dla zwierząt przy Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Rybniku.
Czy wszystkie biegające po Goczałkowicach-Zdroju pieski są bezpańskie? Niestety nie. W zdecydowanej większości mają one właścicieli, którzy nie zdają sobie sprawy z tego co robi ich piesek i gdzie się podziewa.
Na terenie naszej Gminy mamy dzielnicowych, którzy są naszym sprzymierzeńcem w walce z psami wałęsającymi się po naszej miejscowości, stanowiącymi zagrożenie dla nas i dla naszych najbliższych. To oni są upoważnieni do wejścia na teren nieruchomości, do sprawdzenia warunków w jakich żyje pies i do ukarania właściciela psa biegającego po terenie naszej miejscowości bezpańsko.
Jeżeli jesteś właścicielem psa, pamiętaj że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii !
UWAGA:
32 / 736 24 54 – nr telefonu do Urzędu Gminy w sprawie bezdomnych psa/psów,
32 / 449 32 63 – nr telefonu do Dzielnicowych w sprawie psa/psów biegających bezpańsko.
Opracowała:
Krystyna Gimel