Piękno i dusza sztuki ludowej
Sześć gmin, sześć bibliotek i kilkunastu twórców, których prace znalazły się na niecodziennej, ruchomej wystawie. Od 11 do 17 marca eksponaty można było podziwiać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Goczałkowicach -Zdroju.
W projekt „Sztuka jako forma kultywowania kulturalnych tradycji ziemi pszczyńskiej” zaangażowane jest Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie, jako koordynator oraz sześć bibliotek gminne powiatu pszczyńskiego. Celem wystawy jest przybliżyć mieszkańcom lokalną twórczość, która jest odzwierciedleniem bogactwa naszej tradycji. Promocja zwyczajów rękodzielniczych naszego regionu obejmuje twórców ludowych z sześciu gmin:
GOCZAŁKOWICE ZDRÓJ:
Joanna Rabaszowska – Grzyb - ceramika
Bożena Rokita – haft szydełkowy
Marta Dudek – ozdoby z szyszek
Klub Środowiskowy dla Dorosłych – zbiór prac rękodzielniczych
PAWŁOWICE:
Renata Budzińska- obrazy haftowane
Janina Lazar – kwiaty wykonane z bibuły i innych materiałów
SUSZEC:
Tadeusz Paszek - rzeźba
Małgorzata Gosek – ozdoby wielkanocne
Irena Plinta - haft – różne rodzaje
Marta Czech – obrazy – haft krzyżykowy
MIEDŹNA:
Ludwik Kostrząb - malarstwo
Anastazja Pękała – haftowane wszystko
Jan Gwóźdź – wyplatanie koszyków- tzw. słomionki
KOBIÓR:
Maryla Żebrowska – ozdoby z różnych materiałów
Magdalena Kłakus – malarstwo, tkactwo
PSZCZYNA:
Tadeusz Kolny – ludziki ze sznurka sizalowego
Feliks Konieczny – rzeźba ludowa
Wiesława Cichy – robótki szydełkowe
Marta Pniok - malarstwo
Maryla Mazur – ozdoby robione na drutach
Prezentowane prace, które wykonane zostały najróżniejszymi technikami i z najróżniejszych materiałów, od ceramiki po haft, charakterystycznych dla sztuki ludowej, to nie jedyna atrakcja wystawy. Zwiedzający mogą obejrzeć prezentację multimedialną ukazującą sylwetki twórców kultury ziemi pszczyńskiej pt. „Poznajmy się – twórcy ludowi, na co dzień”.
Z ogromną przyjemnością zaprezentowaliśmy tę wystawę mieszkańcom Goczałkowic oraz przebywającym tu kuracjuszom. Na własne oczy można było zobaczyć, jak wspaniała sztuka wychodzi spod rąk tutejszych twórców, którzy tworzą prace nie tylko piękne i niepowtarzalne, ale tkwi w nich cząstka ich samych. Wystawa to świetna promocja Gminy Goczałkowice w powiecie pszczyńskim, a także w każdym zakątku kraju, dokąd swoje wrażenia zawiozą goście uzdrowiska.