CO NOWEGO W SPRAWIE OPERATU UZDROWISKOWEGO ?
W dniach 21-22 marca b.r. nasze uzdrowisko wizytował Pan Władysław Śliwiński,główny specjalista do spraw uzdrowisk w Departamencie Organizacji Ochrony Zdrowia.
Pierwszego dnia gość z Warszawy zapoznawał się z osiągniętymi standardami pawilonów sanatoryjnych i urządzeń uzdrowiskowych, którymi obecnie dysponują oba zakłady lecznictwa uzdrowiskowego: WORR i Gwarek.
Drugiego dnia, w trakcie narady zorganizowanej w Urzędzie Gminy omawiane były działania podjęte przez Gminę w okresie od uzyskania decyzji potwierdzającej możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego w Goczałkowicach-Zdroju. Naradę prowadziła Pani Gabriela Placha - Zastępca Wójta Gminy a jej uczestnikami byli: Pan Tomasz Niesyto - Dyrektor WORR, Pani Władysława Szary - Dyrektor Sanatorium Gwarek, Pani Beata Matyszkiewicz - Lekarz Naczelny Uzdrowiska, Pan Adam Maćkowski - Przewodniczący Rady Gminy, Pan Zbigniew Jacek - Przewodniczący Komisji Uzdrowiskowej.
Przy okazji warto wspomnieć, że w roku 2008 gminy uzdrowiskowe po raz pierwszy miały do spełnienia obowiązek sporządzenia Operatu uzdrowiskowego i przedłożenia go Ministrowi Zdrowia. Po spełnieniu tego obowiązku, wynikającego z art. 39 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. nr 167 poz. 1399), Minister Zdrowia weryfikował warunki leczenia uzdrowiskowego oraz wskazane w operatach kierunki lecznicze, a następnie gminom spełniającym narzucone ustawą warunki potwierdzał decyzją administracyjną możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Dla naszej gminy operat sporządziło - wyłonione w drodze przetargu - Przedsiębiorstwo Badań Geologicznych „GEOPROFIL” z Krakowa. Dokonując oceny naszego Operatu uzdrowiskowego, Minister Zdrowia odniósł się do przekroczeń zmierzonych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu dotyczących hałasu, pyłu zawieszonego i benzo(α)pirenu, nakazując usunięcie nieprawidłowości do dnia 31 grudnia 2013 roku.
W trakcie narady referowane były działania Gminy podjęte w celu spełnienia zaleceń wynikających z decyzji nr 30 Ministra Zdrowia z dnia 30.04.2009 r:
- Realizacja programu ograniczenia niskiej emisji zakończonego w 2008 roku.
- Uchwalenie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów górniczych znajdujących się w granicach administracyjnych gminy Goczałkowice-Zdrój zatwierdzonej uchwałą Rady Gminy w Goczałkowicach-Zdroju Nr XLIX/293/2006 z dnia 06.06.2006 r. (ogłoszonej w Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2006r. Nr 97 poz. 2643). Poprzez tę zmianę m.in. dostosowano zapisy planu do nowego zasięgu stref ochrony uzdrowiskowej i ustaleń uchwalonego Statutu Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój.
- Poprawa warunków akustycznych w strefie A ochrony uzdrowiskowej:
• w dniu 14.05.2009 r. sporządzone zostały pisma: nr PR/A.80260-17/09 do GDDKiA i Nr PR/A.80260-18/09 do PKP PLK, z prośbą o podjęcie pilnych działań zmierzających do zapewnienia środków finansowych i wykonania ekranów akustycznych (w odpowiedzi Gmina otrzymała pisma Nr GDDKiA-O/KA-P4/LB/DK-1/459/09 z dnia 19.05.2009 r. i Nr IROS-442-17/2009 z dnia 19.06.2009 r., z których wynikało, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozumie potrzebę zabezpieczenia terenów, na których występują przekroczenia norm hałasu komunikacyjnego, dla zachowania uzdrowiskowego charakteru miasta, jednak obecnie nie może się zobowiązać do podjęcia jakichkolwiek działań naprawczych z uwagi na brak środków finansowych, natomiast PKP poinformowały jedynie o przesłaniu naszego pisma do Zakładu Linii Kolejowych.)
• w związku z brakiem działań naprawczych, Gmina zwróciła się do niektórych polityków z prośbą o pomoc w przyspieszeniu działań chroniących uzdrowisko (w odpowiedzi Gmina otrzymała pismo Senatora Rzeczypospolitej Polskiej, Rafała Muchackiego z dnia 20.12.2010 r. z załączonym pismem Ministra Infrastruktury Nr TA-1-JG-0701-3172/10 informującym, że Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad umieści na liście priorytetowej budowę ekranów akustycznych w Goczałkowicach, a dla linii kolejowej sporządzany jest projekt modernizacji dla którego obecnie sporządzany jest raport o oddziaływaniu na środowisko, następnie sporządzana będzie ocena oddziaływania na środowisko z udziałem społeczeństwa i decyzja środowiskowa, z której wszystkie rekomendacje zostaną wdrożone w czasie modernizacji.)
• w dniu 31.01.2011 r. sporządzone zostało pismo do GDDKiA: nr PR/A.621-1/11, podpisane przez Zastępcę Wójta Gminy, Dyrektora WORR i Dyrektora Sanatorium „Gwarek”, z prośbą o informację, na jakim etapie są działania zmierzające do zapewnienia środków finansowych i wykonania ekranów akustycznych chroniących uzdrowisko przed wpływami ruchu samochodowego na drodze krajowej nr 1 (w odpowiedzi Gmina otrzymała pismo Nr GDDKiA-O/KA-D9/LB/DK-1/117/11 z dnia 23.02.2011 r. z informacją, że zostały zabezpieczone środki finansowe na wykonanie w bieżącym roku dokumentacji wraz z koncepcją zabezpieczeń przeciwhałasowych a realizacja ekranów akustycznych zostanie zgłoszona do planu robót na lata kolejne w zależności od pozyskanych środków finansowych. - Przebudowa układu komunikacyjnego:
• wybudowane zostało rondo na skrzyżowaniu ulic: Uzdrowiskowej, Szkolnej i Borowinowej, co skutkuje uspokojeniem ruchu dojazdowego w strefie A,
• na skrzyżowaniu ulicy Stawowej z drogą krajową Nr 1 zamknięty został skręt w lewo, (w stronę strefy A),
• w bieżącym roku planuje się przebudowę ulicy Uzdrowiskowej od DK1 do sanatorium Stokrotka i budowę chodnika przy ulicy Borowinowej. - Uruchomienie stacji meteorologicznej w ramach monitoringu zlewni Małej Wisły (dane meteorologiczne dostępne „online” na stronie www.zizozap.pl).
- Rewitalizacja parku uzdrowiskowego - sporządzona została inwentaryzacja zieleni i projekt rewitalizacji oraz złożony wniosek o dofinansowanie rewitalizacji parku uzdrowiskowego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013.
W trakcie narady dyskutowano również o zaleceniach, których spełnienie należy do kompetencji innych instytucji i organów. Dotyczy to:
- Ograniczenia prędkości pojazdów na drodze krajowej.
- Przyspieszenia budowy drogi ekspresowej S1 na trasie Bielsko-Biała - Mysłowice.
Po wysłuchaniu zreferowanych działań Pan Śliwiński, odnosząc się do sporządzonego przez Gminę w 2008 r. Operatu Uzdrowiskowego, doradził wybranie innej jednostki opracowującej zagadnienia klimatyczne i podjęcie działań mających na celu pilotażową analizę zanieczyszczeń powietrza dla określenia wszystkich źródeł i kierunków ich napływu, w tym wpływ np.: ukształtowania terenu czy lokalnych kotłowni na paliwa stałe. W 2013 roku Gminie będzie potrzebne nowe świadectwo klimatyczne, a nie nowy Operat Uzdrowiskowy. Korekty Operatu wymagają też takie zmiany, jak np.: wykonanie nowego odwiertu wód leczniczych, nowy zakład uzdrowiskowy, ograniczenie zanieczyszczeń itp. Doradzał też uszczelnienie i usprawnienie systemu pobierania opłat uzdrowiskowych, zasilających budżet inwestycji uzdrowiskowych, w tym renowacje parku uzdrowiskowego oraz wystąpienie do Marszałka Województwa Śląskiego w sprawie dalszego podnoszenia standardów obiektów uzdrowiskowych i całego zdroju, do poziomu europejskiego. Zachęcając do szczególnej dbałości o zdrój przedstawił korzyści płynące ze statusu miejscowości uzdrowiskowej odwiedzanej przez kuracjuszy i turystów, takie jak: większy popyt na miejscowe płody rolne, rozwój handlu, dostęp mieszkańców do służby zdrowia o większym standardzie itp.
Pani Beata Matyszkiewicz, poinformowała, że Instytut Meteorologii w Katowicach, realizuje program badań wpływu klimatu na zdrowie człowieka i posiada dane z monitoringu klimatu, przydatne dla sporządzania korekt Operatu Uzdrowiskowego dla Goczałkowic.
Na zakończenie Pan Śliwiński sugerował, żeby na posiedzenia Komisji Uzdrowiskowej każdorazowo zapraszać dyrektorów zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i Lekarza Naczelnego Uzdrowiska, jako doradców merytorycznych.
Wacław Rutkowski