Relacja z obchodów jubileuszowych 100-lecia kościoła
W przeddzień sierpniowych obchodów, które już przeszły do historii, wszyscy z niepokojem spoglądali w górę. Zachmurzone niebo, deszcz i chłód to smutna sceneria oraz wyjątkowo nieprzyjazna atmosfera każdej uroczystości. Ale następnego dnia niebo było już łaskawsze. Wprawdzie we wschodniej części miejscowości na kilkanaście minut przed rozpoczęciem procesji zaczęło padać ale to nie miało żadnego wpływu na przebieg uroczystości bowiem ściana deszczu dotarła tylko do drogi krajowej nr 1. W rejonie plebanii i kościoła zaledwie pokropiło.
Niedzielne uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się procesją z plebanii do kościoła. Takie procesje w Goczałkowicach-Zdroju to piękny zwyczaj i wieloletnia tradycja, podtrzymywana i kultywowana przez parafian z okazji wyjątkowych świąt i uroczystości religijnych. W procesjach uczestniczą goczałkowiccy duszpasterze, zaproszeni kapłani, ministranci, służba kościelna, poczty sztandarowe, przedstawiciele grup i kół katolickich działających przy parafii, Siostry Salwatorianki, dzieci i młodzież, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w strojach ludowych, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w galowych mundurach oraz Mieszkańcy.
Nie inaczej było i tym razem. Jak nakazuje tradycja, procesja z Księdzem Biskupem Józefem Kupnym zdążała w kierunku kościoła, w rytm melodii wygrywanych przez orkiestrę. Przed głównym wejściem, jej uczestników radośnie witali licznie zebrani parafianie i Goście.
Jakże wymownie w tym momencie brzmiały słowa pieśni „Nasz Boży dom…”
W przedsionku kościoła Jego Ekscelencję powitała chlebem i solą Przewodnicząca KGW Pani Łucja Fijoł. Następnie Ksiądz Biskup poświęcił pamiątkową tablicę, na której wyryte są nazwiska proboszczów, którzy posługiwali przez ostatnie 100 lat w goczałkowickiej parafii
Po poświęceniu tablicy rozpoczęła się Msza Św. w intencji budowniczych, fundatorów oraz dobrodziejów kościoła i parafii, a także żyjących i zmarłych parafian. Uroczystej koncelebrze dziękczynnej przewodniczył Ksiądz Biskup Józef Kupny.
Przy ołtarzu, na początku Mszy Ksiądz Proboszcz Józef Knyć powitał Ks. Biskupa, księży dekanatu, dawnych proboszczów i wikariuszy, siostry zakonne, parafian i zaproszonych Gości. Witając zgromadzonych Ksiądz Proboszcz poruszył wątek dziękczynienia oraz istoty Kościoła i wspólnoty serc. Mówił o przygotowaniach do uroczystości i przeżywaniu obchodów jubileuszowych.
Pod adresem osób przybyłych na jubileuszowe uroczystości, a w szczególności Księdza Biskupa, słowa powitania skierował również Pan Krzysztof Kanik – Wójt Gminy.
Tę radosną, jubileuszową Mszę uświetniła Goczałkowicka Orkiestra Dęta oraz Chór Parafialny „SEMPER COMMUNIO”. W czytania i modlitwy wiernych włączyli się m.in. członkowie Oazy Rodzin. Wyjątkowym i niecodziennym momentem było składanie darów przez parafian. Te szczególne dary to dzieło rąk Mieszkańców Goczałkowic i wytwór ich codziennej pracy.
W homilii Ksiądz Biskup Kupny przypomniał historię budowy kościoła i jej niezwykłe tempo. Na kanwie tamtych wydarzeń nawiązał do budowy „żywego Kościoła” w rodzinach. Mówił o szacunku do drugiego człowieka, budowaniu dialogu między ludźmi, wspólnym przeżywaniu niedzieli, o obowiązku okazywania wdzięczności bliźniemu. Wielokrotnie odwoływał się do wartości i ideałów takich ja: wiara i miłość.
Na zakończenie Mszy Ksiądz Proboszcz dzieląc się radością z przeżywania jubileuszu podziękował Księdzu Biskupowi za przyjęcie zaproszenia i uświetnienie całej uroczystości. Podziękował również obecnym za przybycie, zaangażowanie w przygotowanie obchodów jubileuszowych i wytworzenie podniosłej atmosfery. Szczególne podziękowania skierował pod adresem przedstawicieli władz, a zwłaszcza w stronę Wójta Gminy. Nie zabrakło także słów wdzięczności dla dawnych proboszczów i kapłanów, sióstr zakonnych, strażaków, członków chóru oraz wiernych, licznie wypełniających tę świątynię.
Po błogosławieństwie udzielonym przez Biskupa, ostatnim akcentem był minirecital pieśni religijnych w wykonaniu chóru „Semper Communio”.
Świąteczna atmosfera zapanowała również przed kościołem, gdzie długo jeszcze można było usłyszeć skoczne rytmy w wykonaniu miejscowej orkiestry dętej.
Tak zapisała się kolejna karta w historii Goczałkowic-Zdroju i goczałkowickiej parafii.
Maria Ożarowska
Kalendarium budowy kościoła parafialnego w Goczałkowicach-Zdroju przedstawia się następująco:
29 marca 1910r. - rozpoczęcie wykopów pod fundamenty przyszłej świątyni w miejscu drewnianego kościoła św. Jerzego, doszczętnie zniszczonego w pożarze, w 1908r.
1 maja 1910r. - poświecenie i położenie kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła
Lipiec 1910r. - zadaszenie kościoła
Sierpień 1910r. - ukończenie wieży kościelnej, tynkowanie kościoła
15 października 1910r. - poświecenie dzwonów
15 grudnia 1910r. - poświecenie świątyni
10 września 1929r. - konsekracja kościoła