Strategia jest już gotowa
Na to opracowanie wszyscy czekali wszyscy – Mieszkańcy Goczałkowic-Zdroju, lokalne władze i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w naszym regionie. Czekali z niecierpliwością, ale przede wszystkim z nadzieją.
Wykonawca opracowania czyli Firma „Olbrych Hydrologia i Inżynieria Środowiska” z siedzibą w Krakowie, przekazała w ubiegłym tygodniu do Urzędu Gminy „Strategię poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w rejonie zbiornika retencyjnego Rontok Mały w Gminie Goczałkowice-Zdrój”. Wspomniana „Strategia…” zawiera m.i.:
- dokumentację hydrologiczną zlewni Potoku Goczałkowickiego oraz rowu opaskowego wokół złóż borowiny i zbiornika retencyjnego Rontok Mały.
- dokumentacje geodezyjną, w szczególności geodezyjny profil Potoku Goczałkowickiego oraz wałów zbiornika Rontok Mały
- obliczenia hydrologiczne i hydrauliczne koryta Potoku Goczałkowickiego
- pomiary batymetryczne zbiornika retencyjnego Rontok Mały w celu określenia pojemności zbiornika i objętości niezbędnej dla przejęcia wód opadowych z terenu Goczałkowic
- inwentaryzację i ocenę urządzeń wodnych służących odwodnieniu Goczałkowic (wały, przepusty, śluzy wałowe, przepompownie, rowy, mnichy, rurociągi)
- wytyczne do prac modernizacyjnych, instrukcję eksploatacji i gospodarowania wodą
- wytyczne do opracowania operatów wodno-prawnych.
Prezentacja dokumentu nastąpi prawdopodobnie na najbliższej sesji Rady Gminy.
Gmina Goczałkowice-Zdrój to obszar silnie zurbanizowany, narażony na znacznych obszarach na szkody górnicze. Wpływ eksploatacji górniczej występuje we wschodniej części miejscowości, na której wielokrotnie w ciągu ostatnich 15 lat wystąpiła powódź, m.in. w 1996r., 1997r., w czerwcu 2009r., w maju 2010r.
Dla oceny zagrożenia powodziowego i przeciwdziałania powodzi na terenie Gminy Goczałkowice-Zdrój niezmiernie istotny jest to, że woda z przeważającej części obszaru Gminy jest odprowadzana do Wisły jedynie Potokiem Goczałkowickim, który stanowi lewobrzeżny dopływ Wisły o długości ok. 4,5 km, z ujściem do zbiornika „Rontok Mały”, stanowiącego zbiornik retencyjny, z odpływem poprzez przepust wałowy do rzeki Wisły.
Sytuację w tym rejonie komplikuje osiadanie terenu i występowanie niecek, które powodują ograniczenie możliwości grawitacyjnego odprowadzania do rzeki Wisły wód opadowych z terenu całej zlewni.
Czy wykonana „Strategia…” spełni oczekiwania Mieszkańców i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo?
Maria Ożarowska