SPOTKANIE Z PISARZEM KAZIMIERZEM SZYMECZKO W SP1 LEKCJA DOJRZAŁOŚCI I PIĘKNA
W dniu 01-10 -2010 w SP 1 w Goczałkowicach – Zdroju odbyło się spotkanie uczniów klas VI z Kazimierzem Szymeczko. Pisarz znany jest szerzej w kręgach dzieci i młodzieży jako autor „Zemsty budzika”, „Pościgu za czarną hondą” czy „Fałszerzy w sieci”.
Obecnie pisarz mieszka w Rudzie Śląskiej, a związek z „małą ojczyzną” ukazany jest w jego powieściach bardzo wyraźnie. Zna ją, kocha i tam właśnie umiejscawia wydarzenia . Na pytania dzieci czy akcja „Kłopotów komendanta Roka” nie mogłaby toczyć się w ich rodzinnych Goczałkowicach, odpowiada jak tysiącom innych nastolatków w całej Polsce: Nie! I zaraz uzasadnia: „Na spotkaniach dzieci pytają mnie czy akcja moich powieści nie mogłaby być przeniesiona do Grudziądza, Torunia, Goczałkowic. Wciąż daję taką samą odpowiedź: nie. Dokładność szczegółów i dbałość o realia to podstawa moich działań przy opisie miejsc. Każdy z mieszkańców Rudy Śląskiej rozpozna zaułki i miejsca, które opisuję. Jeżeli nie poznam dokładnie miejsca nie będę w opisie przekonujący, a to dyskwalifikuje mnie jako pisarza. Tak było np. z książką „Milion w pięć dni”, której akcja toczy się w Czeskim Cieszynie. Aby móc przenieść część przygód trójki przyjaciół - Gogla, Sójki i Mastera na Zaolzie przez 3 lata poznawałem to miasto.”
Miejmy nadzieję, że pisarz odwiedzi jeszcze Goczałkowice, bo to ostatnie stwierdzenie brzmiało zachęcająco i napełniło uczniów nadzieją na nowe miejsce akcji w przyszłej powieści.
Kazimierz Szymeczko, z wykształcenia polonista, z zawodu bibliotekarz, a z zamiłowania „zaklinacz dusz dziecięcych” przenosi nas w swoich powieściach do rzeczywistości marzeń, zarazem do świata dojrzałości, w którym każdy z nas poznaje rolę odpowiedzialności, pozytywnej pracy w gronie przyjaciół.
Spotkanie to nie mogłoby się odbyć, gdyby nie Jadwiga Król – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Goczałkowicach – Zdroju, która pisarza do Goczałkowic zaprosiła. Dzięki uprzejmości dyrekcji szkół: podstawowej i gimnazjum dzieci zyskały okazję uczestniczenia w niezwykłej lekcji dojrzałości i piękna, która na długo pozostanie w ich pamięci. Kto wie czy nie prorocze okażą się słowa Kazimierza Szymeczki: „Co zaś się tyczy samego opowiadania, to zachęcam wszystkich [do pisania]. Tylko proszę nie zamykać tego działu ze stwierdzeniem: "Ja nie potrafię". Uwierz w siłę wyobraźni :)”.