REFERENDUM „ŚMIECIOWE”
21 września Rada Gminy podjęła uchwałę dotyczącą przeprowadzenia na terenie Gminy Goczałkowice-Zdrój lokalnego referendum. To od decyzji mieszkańców będzie zależało czy Gmina przejmie od właścicieli nieruchomości obowiązek pozbywania się stałych odpadów komunalnych.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w Gminach nakłada na każdego właściciela posesji obowiązek usuwania odpadów komunalnych wytwarzanych we własnym gospodarstwie domowym. Tak postanowił ustawodawca, ale życie jak zwykle biegnie swoim torem: śmieci wyrzucane są do przydrożnych rowów i do lasu, podrzucane do koszy ulicznych, palone są w piecach centralnego ogrzewania, czego dowody widzimy w postaci „dzikich wysypisk” i okropnego dymu i smrodu, który wydostaje się z kominów wielu domów. Polskie prawo regulujące zasady zarządzania odpadami jest nieskuteczne, ma luki, jest trudne do stosowania i egzekucji, łatwo je obejść. Drogo nas to kosztuje. Na sprzątanie Gminy, usuwanie odpadów z jej terenu wydajemy corocznie z budżetu Gminy ok.100 tys. zł, a środki te pochodzą przecież z naszych podatków. Uzdrowienia sytuacji upatrujemy w przekazaniu gminie zarządzania odpadami. Takie rozwiązanie sprawdziło się już w wielu krajach, a także w wielu gminach w Polsce, w tym u naszych sąsiadów, w Pszczynie. Chcemy skorzystać z ich doświadczenia i na nich się wzorować. Przejęcie odpowiedzialności za stałe odpady komunalne przez Gminę położy kres „brudnym praktykom” bo przestaną się one opłacać. Proponowane rozwiązanie będzie rozwiązaniem systemowym, oddającym w gminne ręce nadzór nad całością gospodarowania odpadami-zbiórką, segregacją i wywózką. Do zadań gminy należeć będzie wywóz wszystkich stałych odpadów komunalnych z jej terenu. Gmina wyposaży każdą nieruchomość w pojemnik na odpady tzw. ”zmieszane” oraz w worki na surowce wtórne. Gmina zapewni odbiór wszystkich odpadów powstających na terenie posesji, łącznie z odpadami wielkogabarytowymi. Mieszkańcy nie będą musieli zawierać już żadnych umów, ani negocjować warunków wywozu i ceny z firmami wywozowymi. Obowiązek ten będzie ciążył na gminie, w zamian za pobieraną opłatę. Stawka pobierana od jednej osoby będzie taka sama w całej gminie, zaś opłata jaką będzie wnosił właściciel do gminnej kasy będzie zależała od liczby osób zamieszkujących w danym budynku mieszkalnym. Operator zajmujący się wywozem odpadów zostanie wybrany w przetargu. Ze względu na skalę przedsięwzięcia możliwe będzie wynegocjowanie najkorzystniejszych cen i warunków, co wpłynie na obniżenie kosztów jednostkowych wywozu śmieci.
Aby taki system mógł zadziałać mieszkańcy muszą wyrazić zgodę na przejęcie przez gminę obowiązków wywozu odpadów, co oznacza konieczność przeprowadzenia referendum. Rada Gminy uchwaliła, że referendum gminne odbędzie się razem z wyborami do samorządu. Lokale wyborcze, w których odbywać się będą wybory samorządowe i referendum będą ze sobą sąsiadować. Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. Zgodnie z art. 56 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym wynik jest rozstrzygający, jeżeli w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów. Oznacza to, że jeżeli połowa głosujących mieszkańców Gminy Goczałkowice-Zdrój zgodzi się w referendum na zmianę zasad zarządzania odpadami, to samorząd przejmie odpowiedzialność za wywóz śmieci.
Na karcie do głosowania będzie znajdować się następujące pytanie:
„Czy jest Pan/Pani za odpłatnym przejęciem przez Gminę Goczałkowice-Zdrój od właścicieli nieruchomości położonych na jej terenie obowiązków w zakresie wyposażenia nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych stałych, utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych stałych w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami?”
Oddanie głosu następuje poprzez postawienie znaku „X” w kratce obok odpowiedzi: „TAK” lub „NIE”. Wstawienie znaku „X” w kratce przy odpowiedzi „TAK” oznacza zgodę na wprowadzenie zmian.
Czyste i zdrowe środowisko, ulice i powietrze to jest to, co zyskamy oddając swój głos na TAK w gminnym referendum.
Informacje dotyczące spraw związanych z organizowanym referendum można uzyskać pod nr telefonu 32 7362453 w godzinach pracy urzędu gminy.
Wójt Gminy
Krzysztof Kanik