Oto strony internetowe, gdzie prowadzone są kursy e-learningowe do samodzielnej nauki języka polskiego, darmowe lekcje i konwersacje online dla obywateli Ukrainy.
- Platforma Polski Info (https://polski.info/uk) – wielojęzyczna platforma do nauki języka polskiego. Znajdziemy na niej różne materiały do ćwiczeń i całe kursy e-learningowe. Do korzystania z kursów potrzebne jest konto, które można założyć podając adres e-mail.
- Platforma Polski Jazyk (http://www.polskijazyk.pl/ua/) – pozwala na naukę polskiego osobom mówiącym po ukraińsku i rosyjsku. Tutaj również możemy korzystać z wielu darmowych materiałów po założeniu konta.
- Platforma Navoica (https://navoica.pl/courses/course-v1:Akademia_Ignatianum_w_Krakowie+AIK_WU_05+2021_1/about) – Navoica udostępniła praktyczny kurs języka polskiego dla osób przyjeżdżających z Ukrainy przygotowany przez Akademię Ignatianum w Krakowie. Cały kurs jest w języku ukraińskim.
- Book2 (https://www.goethe-verlag.com/book2/UK/) – platforma umożliwia naukę jednego z 50 języków. Dostępne są na niej rozmówki w formie audio, ćwiczenia i słownictwo. Można skorzystać również z aplikacji mobilnej – https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.steps.fiftylanguages.
- Lekcje wideo do nauki języka polskiego (https://www.youtube.com/channel/UClDPUhu_P8-AA6C-La0ZIzg/videos) – kurs w formie materiałów wideo dostępnych na platformie YouTube.
- Ewa Górska – twórczyni kanału Polski Bez Stresu oferuje bezpłatne kursy: Зустрічі гостей з України / Spotkania dla gości z Ukrainy (https://www.polskibezstresu.pl/podstrona-kursow/) i darmowe konwersacje online: (https://www.polskibezstresu.pl/konwersacje/).
- Z inicjatywy Centrum Nauczania Domowego, Polskich Szkół Internetowych Libratus i Fundacji Edukacji Polonijnej powstała bezpłatna platforma do nauki języka polskiego dla dzieci z Ukrainy. Twórcy platformy współpracują ze sztabem zaangażowanych tłumaczy -wolontariuszy. Dostępne treści i materiały przeznaczone są dla dzieci w wieku szkolnym. Jest to nauka języka polskiego jako obcego na poziomie podstawowym. Osoby, które chcą skorzystać z nauki na platformie mogą się zgłaszać pod adresem: edukacja@pzpo.edu.pl oraz poprzez formularze: https://forms.gle/aQNWTXFEaCWGmzMMA (po polsku) i https://forms.gle/8TFzwr4iU6vL4Ks27 (po ukraińsku).
źródło: bibliotekidlaukrainy.org.pl