Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie działa już 25 lat. Ćwierćwiecze jest okazją do uroczystego spotkania osób, którym bliska jest hospicyjna idei niesienia całościowej i profesjonalnej pomocy chorym i ich rodzinom.
W 1999 roku historię pszczyńskiego hospicjum rozpoczęła grupa pragnąca nieść pomoc chorym pozostającym w domach po zakończeniu leczenia choroby nowotworowej. Dzięki otwarciu biura w lokalnej parafii rozpoczęto organizację wizyt domowych wśród cierpiących, zapewniając im wsparcie medyczne, psychologiczne i duchowe. Inicjatywie sprzyjał ówczesny rozwój polskich hospicjów pozarządowych naśladujących współczesny brytyjski ruch hospicyjny, a jednocześnie sięgający po spuściznę poprzedników z Polski i świata – Ojca Pio, Świętego Kamila, brata Alberta Chmielowskiego, pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej.
Pszczyńskie hospicjum jest wieloletnim członkiem Forum Hospicjów Polskich. Jest podmiotem leczniczym i organizacją pożytku publicznego. Bierze udział w konkursach o środki z budżetu państwa, w tym z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz z Unii Europejskiej, aby zapewnić chorym opiekę bezpłatną i świadczoną przez doświadczonych specjalistów – lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, psychologów i opiekunki. Od 2017 r. hospicjum rozwija usługi związane z pomocą opiekuńczą i medyczną dla niesamodzielnych seniorów. W 2023 r. organizacja otworzyła pierwszy w powiecie pszczyńskim Dom Dziennego Pobytu dla Osób Starszych. Obecnie hospicjum opiekuje się jednocześnie ponad 140 chorymi zarówno w zaawansowanym stanie choroby nowotworowej, jak i seniorami wymagającymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Ważnym aspektem działalności jest organizacja i koordynacja wolontariatu wśród osób dorosłych, permanentne szkolenia pracowników i wolontariuszy, wielokierunkowe wsparcie rodzin chorych, a także prowadzenie wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego.
23 września (poniedziałek) spotkanie jubileuszowe rozpocznie msza święta dziękczynna (godz. 12.00) pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej, ks. Marka Szkudło w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie i Matki Bożej Częstochowskiej w Pszczynie. Natomiast w uroczystości w Pszczyńskim Centrum Kultury weźmie udział m.in. Jolanta Stokłosa, przewodnicząca Forum Hospicjów Polskich, a jednocześnie prezes Hospicjum św. Łazarza w Krakowie, jednego z najstarszych w Polsce.
- W tym wyjątkowym dniu będziemy z wdzięcznością wspominać wszystkich tworzących hospicjum. Chcemy także przybliżyć naszą organizację, szczególnie jej codzienną pracę, pracowników, wolontariuszy i ideę, która nas łączy – mówi Teresa Buczak, prezes Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie.
źródło: Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie