Spotkania autorskie z wybitnymi polskimi i lokalnymi poetami, wystawa fotografii, spektakle teatralne, koncerty oraz konkurs interpretacji hip hopu i poezji. W powiecie pszczyńskim odbędzie się II edycja Festiwalu Deszczowa Poezja, dzięki której na mokrych chodnikach ukażą się wiersze znanych poetów.
„Deszczowa Poezja” potrwa w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju od 9 do 13 października. To aż pięć dni ciekawych spotkań z twórcami, obcowania z poezją, teatrem, fotografią i muzyką. Wszystko to w kawiarniach, restauracjach, na pszczyńskim rynku, w budynku centrum przesiadkowego, w goczałkowickim uzdrowisku, na Starym Dworcu w Goczałkowicach, a swoje wnętrza otworzy także budynek dawnego PKO w Pszczynie.
Organizatorzy - Powiat Pszczyński oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna stwarzają wyjątkową okazję, by poznać wybitnych współczesnych twórców. - Nasz festiwal ma na celu nie tylko promocję literatury, ale przede wszystkim stworzenie przestrzeni do dialogu. Poprzez spotkania z wybitnymi twórcami chcemy inspirować, pokazywać jak ważną rolę w życiu społecznym pełni kultura i jak wiele możemy z niej czerpać. Chcemy, aby poezja stała się dostępna dla każdego, aby zainspirowała do zadawania pytań i szukania odpowiedzi, które mogą wpłynąć na nasze codzienne życie. Zapraszamy serdecznie, mając nadzieję, że nasze zaproszenie przyjmie również młodzież oraz nauczyciele - mówi starosta pszczyński, Grzegorz Wanot.
Festiwal rozpocznie się w środę, 9 października Powiatowym Konkursem Pięknego Czytania, a o godz. 18.00 w budynku dawnego PKO w Pszczynie będzie można zobaczyć spektakl teatralny w wykonaniu Doroty Segdy i Jacka Romanowskiego „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie" (bezpłatne wejściówki dostępne są w Czytelni MPBP). Nieczęsto zdarza się, że w podczas jednego wydarzenia widzowie mają okazję poznać najwybitniejszych współczesnych poetów. Gośćmi specjalnymi festiwalu są Ewa Lipska - nominowana do tegorocznej Nagrody Nike i Ryszard Krynicki. W programie festiwalu także spotkania autorskie z krakowską poetką Urszulą Honek i lokalną poetką Marią Słomak-Sojką. Wszystkie spotkania autorskie zakończą się deszczowaniem wierszy, czyli odsłonięciem fragmentów poezji, które będzie można przeczytać podczas deszczu. Wszystko za sprawą specjalnego sprayu, który zniknie po wyschnięciu, a wiersze będą niewidoczne, dopóki nie zacznie padać.
W programie także koncert „Zakochana w Osieckiej” w wykonaniu Moniki Mendrok-Miki z zespołem, spektakl dla dzieci „Sposób na nudę” w wykonaniu Stowarzyszenia „take tam” im. Artystów Międzywojnia, wernisaż wystawy fotografii Joanny Helander „Krakowskie środowisko poetyckie”, spektakl teatralny „W głębi ciemnego lasu”, Klub Lokalnych Poetów oraz koncert - przeboje Kaliny Jędrusik z męskiej perspektywy. Nowością będzie konferencja „Poezja w codzienności” skierowana dla młodzieży i seniorów.
Organizatorzy chcą zainteresować poezją młode pokolenie zwłaszcza poprzez konkurs „Deszczowe interpretacje” na poetycko-aktorską recytację utworu z gatunku rapu lub hip-hopu oraz hip-hopowej lub rapowanej interpretacji utworu poetyckiego (czwartek, 10 października, godz. 17.00, budynek dawnego PKO Pszczyna, gdzie o godz. 18.30 rozpocznie się także koncert zespołu Dżejkej).
- „Deszczowe interpretacje” to konkurs, który łączy tradycyjne wartości literatury z nowoczesnymi formami ekspresji. Chcemy pokazać, że poezja jest żywa i aktualna, a jej przesłania mogą być wyrażane na różne sposoby, bliskie młodym ludziom. To doskonała okazja, aby młode pokolenie i nie tylko mogło pokazać, jak w ich oczach wyglądają współczesne interpretacje ponadczasowych tekstów - mówi Teresa Musik, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie. Kartę zgłoszenia trzeba wysłać do 25 września na adres mailowy: poezjadeszczowa@gmail.com
Wszystkie spotkania autorskie oraz spektakl dla dzieci tłumaczone będą na Polski Język Migowy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Program Festiwalu Deszczowa Poezja - 9-13 października
9 października (środa)
9.00 - 13.00, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie
Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania
18.00, budynek dawnego PKO w Pszczynie
„Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie”
spektakl teatralny w wykonaniu Doroty Segdy i Jacka Romanowskiego
10 października (czwartek)
12.00, Stajnie Książęce w Pszczynie
Konferencja „Poezja w codzienności” - wykłady dla młodzieży i seniorów
17.00, budynek dawnego PKO w Pszczynie
„Deszczowe Interpretacje” - konkurs interpretacji hip hopu i poezji
18.30, budynek dawnego PKO w Pszczynie
koncert zespołu Dżejkej
11 października (piątek)
14.00, Cafe u Śmieszka - rynek w Pszczynie
Spotkanie autorskie z Urszulą Honek, połączone z deszczowaniem poezji
16.30, kawiarnia Fresh Gelato w Pszczynie
Spotkanie autorskie z Marią Słomak-Sojką, połączone z deszczowaniem poezji
18.30, Restauracja KAPIAS w Goczałkowicach-Zdroju
„Zakochana w Osieckiej” - koncert Moniki Mendrok-Miki z zespołem
12 października (sobota)
11.30, Centrum Przesiadkowe w Pszczynie
„Sposób na nudę” - spektakl dla dzieci
13.00 - 14.30, Czytelnia MPBP w Pszczynie
„Jak zostać poetą” - animacje czytelnicze dla dzieci
13.00, Centrum Przesiadkowe w Pszczynie
„Krakowskie środowisko poetyckie” - wernisaż wystawy fotografii Joanny Helander
16.00, restauracja Brovar 16, rynek w Pszczynie
Spotkanie autorskie z Ryszardem Krynickim, połączone z deszczowaniem wierszy
18.30, Inhalatorium w Uzdrowisku w Goczałkowicach-Zdroju
„W głębi ciemnego lasu” - spektakl teatralny
13 października (niedziela)
12.00 - 13.30, Stary Dworzec w Goczałkowicach-Zdroju
Klub Lokalnych Poetów
15.00, Stary Dworzec w Goczałkowicach-Zdroju
Spotkanie autorskie z Ewą Lipską, połączone z deszczowaniem wierszy
17.30, Galeria „Weranda” w Goczałkowicach-Zdroju
„Z kim tak ci będzie źle jak ze mną” - przeboje Kaliny Jędrusik z męskiej perspektywy
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
źródło: powiat pszczyński