W Goczałkowicach-Zdroju można ciekawie i aktywnie spędzić czas! Pokazujemy, które miejsca warto zobaczyć w naszej gminie.
Stary Dworzec
Jeszcze kilka lat temu był ruiną... Po przejęciu przez gminę i wyremontowaniu, stał się wizytówką Goczałkowic, docenioną przez jury, które w ogólnopolskim konkursie przyznało mu tytuł Dworca Roku 2020. Stary Dworzec to wspaniała architektura, a także mające tam swoją siedzibę Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, z poczekalnią dla podróżnych, Punktem Informacji Turystycznej, mini biblioteką oraz toaletami. Na zewnątrz, od strony peronów kolejowych zainstalowano lunety obserwacyjne.
CZY WIESZ, ŻE...?
24 czerwca 1870 r. przez Goczałkowice przejechał pierwszy pociąg. W 2020 roku świętowaliśmy 150-lecie tego wydarzenia.
Park Zdrojowy
Jeśli lubisz spacery na łonie natury, pokochasz to miejsce! Urokliwe altany, kolorowe rośliny, zegar słoneczny, szachy plenerowe zachęcają do spędzania wolnego czasu. Park znajduje się w sąsiedztwie uzdrowiska i stawu Maciek (przy brzegu można odpocząć na całorocznych leżakach). Na jego terenie powstał plac zabaw dla dzieci.
CZY WIESZ, ŻE...?
Goczałkowicki zegar słoneczny nie ma napędu ani wskazówek. Za pomocą tego zegara czas odczytuje się wykorzystując ruch obrotowy Ziemi i cień człowieka rzucany na tarczę zegarową.
Uzdrowisko
Goczałkowickie uzdrowisko to jeden z największych ośrodków reumatologiczno-rehabilitacyjnych na Śląsku. Od ponad 165 lat z powodzeniem udziela świadczeń zdrowotnych z wykorzystaniem solanki i borowiny. Na terenie uzdrowiska można podziwiać piękne zabytki, m.in. budynek pijalni wód leczniczych, były Hotel Prezydent czy Kurthotel, obecnie pawilon „Wrzos”.
CZY WIESZ, ŻE...?
Złoża solanki na tym terenie zostały odkryte przez przypadek, w 1856 roku podczas poszukiwań soli przez rząd pruski.
- Więcej informacji: www.gozdroj.pl
Budynek „Górnik”
Dawny pawilon Spółki Brackiej „Górnik” został wzniesiony w 1897 r. z czerwonej cegły, na podmurówce kamiennej. Obecnie „Górnik” tętni życiem kulturalnym - w budynku znajduje się siedziba Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej, a także Ośrodka Pomocy Społecznej, a także lokalnych organizacji i stowarzyszeń.
CZY WIESZ, ŻE...?
W „Górniku” wcześniej znajdował się szpital dla górników. Do 2009 roku funkcjonowała tam szkoła podstawowa.
Jezioro Goczałkowickie
Śląskie morze wyróżnia niezwykłe bogactwo przyrody. Zbiornik zaopatruje w wodę znaczną część Górnego Śląska, pełni też funkcję przeciwpowodziową. Chętnie odwiedzana przez spacerowiczów, rowerzystów, biegaczy czy rolkarzy jest korona zapory, która łączy Goczałkowice z Zabrzegiem. Ma ok. 3 km długości.
CZY WIESZ, ŻE...?
Jezioro Goczałkowickie to największe sztuczne jezioro na południu kraju. Jego powierzchnia wynosi 3200 ha. To aż 2/3 powierzchni gminy Goczałkowice-Zdrój!
- Więcej informacji: www.gpw.katowice.pl
Akademia BVB im. Łukasza Piszczka
Łukasz Piszczek, pochodzący z Goczałkowic wielokrotny reprezentant Polski właśnie w swojej rodzinnej miejscowości otworzył akademię piłkarską dla dzieci, pod patronatem Borussi Dortmund. Panattoni Arena to imponujący obiekt, na którym swoje szlify ćwiczą przyszłe gwiazdy piłki nożnej.
CZY WIESZ, ŻE...?
Goczałkowicka akademia to pierwsza na świecie szkółka piłkarska dla dzieci współtworzona przez Borussę Dortmund poza granicami Niemiec.
- Więcej informacji: www.akademiabvb.pl
Ogrody do zwiedzania „Kapias”
To jedno z najciekawszych miejsc w Polsce dla miłośników natury. Kilka tysięcy gatunków i odmian różnych roślin podzielonych na tematyczne zaułki i zakątki zachwyca od marca do grudnia.
CZY WIESZ, ŻE...?
Historia ogrodów sięga 1979 roku. Wówczas ich właściciel na niewielkim niegdyś skrawku ziemi zaczął sadzić rośliny, wprowadzał stopniowo architekturę ogrodową, stwarzając coraz to nowsze zielone zakątki.
- Więcej informacji: www.kapias.pl